Proste sposoby przeciwdziałające wypadaniu włosów

Wiele osób na co dzień zauważa, że z ich czupryny znikają włosy. To naturalne. Ale czasem zdarzają się i takie sytuacje, gdzie z głowy znika coraz więcej i więcej pojedynczych włosków; można nawet rzec - "włosy lecą garściami".

I w takich przypadkach warto dłużej nie czekać i niezwłocznie udać się do specjalisty. Może się bowiem okazać, że cierpimy na wzmożone wypadanie włosów, które bardzo często kończy się łysieniem. Jeśli już dowiemy "od czego" tracimy bujne owłosienie na głowie, to warto szybko zacząć zwalczanie tego problemu. Jak przedstawiają się proste sposoby przeciwdziałające wypadaniu włosów? Poniżej znajdziecie odpowiedź.

Z jakich powodów najczęściej tracimy owłosienie z głowy?

Zanim wspomnę o przyczynach wypadania włosów, to zaznaczę, iż codziennie każdemu z nas ubywa nawet 150 pojedynczych włosów. Jest to naturalny stan rzeczy, który jest związany z cyklem wzrostu włosa. Jeżeli zauważymy, że tracimy co dzień nieco więcej niż te wspomniane 150 włosów, to warto jak najszybciej "odkryć" przyczynę takiego stanu rzeczy. I od razu zaznaczę, że przyczyn wzmożonej utraty włosów może być wiele. Nieraz są to naprawdę prozaiczne powody, a czasem niestety bardziej skomplikowane.

Zazwyczaj problem z wypadaniem włosów wynika z drastycznego odchudzania czy niewłaściwych nawyków żywieniowych. Taką sytuację można szybko załagodzić. Jednakże warto pamiętać, że znaczne braki w witaminach i minerałach (potrzebnych włosom do prawidłowego wzrostu) niekorzystnie odbijają się na kondycji owłosienia na głowie. Dlatego warto już dzisiaj wzbogacić swoje menu o produkty zawierające spore ilości witamin z grupy B, a ponadto uzupełnijmy braki witaminy E i witaminy A i kwasu foliowego, biotyny, żelaza, cynku i potasu. Jeśli te witaminy i minerały będą w naszym organizmie występowały w odpowiednich ilościach to wówczas nie będziemy obawiać się o to, że wystąpi u nas łysienie.

Warto wspomnieć, że włosy "lecą" również w skutek działania hormonów o nazwie - androgeny. Przyczyniają się bowiem one do niszczenia mieszków włosowych, a zatem i do osłabienia wszystkich włosów, a w następstwie do ich nadmiernego wypadania. Z tego powodu włosy wypadają najczęściej panom, dla których ten proces jest bardzo dotkliwy.

Ostatnio mówi się również i o niemałym wpływie stresu na wypadanie włosów. Okazuje się, że taki niepokojący stan może mieć być związany z nadmiernym produkowaniem prolaktyny, czy też z gorszym odżywieniem włosów (wynikającego z zaburzeń krążenia).

Proste sposoby na nadmierne wypadanie włosów

Najlepiej jest oczywiście szybko przeprowadzić wyeliminowanie wszystkich czynników sprzyjających wypadaniu owłosienia skóry głowy. Co więcej - warto podjąć skuteczne i dodatkowe działania przeciwdziałające problemowi łysienia.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zastosowanie prostego masażu skóry głowy. Okazuje się bowiem, że dobrze wykonany masaż doskonale radzi sobie niemal z każdym problemem, także i wypadaniem włosów. Taki masaż można z powodzeniem stosować podczas prysznica. Warto wiedzieć, ze skórę głowy trzeba masować delikatnymi i okrężnymi ruchami. Na początku masujemy sam przód głowy, a następnie kierujemy się ku bokom i czubkowi. Na zakończenie wykonujemy delikatne masowanie karku. Dzięki masażowi znacznie polepszymy ukrwienie skóry, a to z kolei dobrze wpłynie na odżywienie skóry i włosów.

Inna prostą metodą przeciwdziałającą łysieniu jest zastosowanie odpowiednio opracowanego jadłospisu. Trzeba w nim zamieścić produkty bogate w witaminy i minerały , mające dobroczynny wpływ na włosy - jak: cynk, żelazo, magnez, potas kwas foliowy czy witaminy A i E. Z powodzeniem można również wspomóc się gotowymi preparatami witaminowymi, czy suplementami diety. Ale najpierw trzeba skonsultować się ze specjalistą.

Jeśli chcemy znacznie szybciej uzyskać lepsze efekty i przeciwdziałać bardziej skuteczniej wypadaniu włosów, to wówczas warto zdecydować się na mezoterapię bezigłową, bądź igłową. Oba zabiegi polegają na dostarczeniu cennych substancji bezpośrednio do głębszych warstw skóry . I w taki oto sposób doprowadza się do stymulowania oraz do regeneracji włosów. Wiele osób chwali sobie mezoterapię igłową na łysienie. Jest to bardzo skuteczna terapia, aczkolwiek wymaga posiadanie większych oszczędności. Bowiem cena jednostkowa (jednego zabiegu) kształtuje się w granicy 200 złotych. Co więcej - by mieć satysfakcjonujące efekty, trzeba poddać się nawet czterem seriom zabiegów.

O tym warto pamiętać, jeśli zmagamy się z łysieniem!

W przeciwdziałaniu nadmiernej stracie włosów istotną rolę przypisuje się odpowiedniej pielęgnacji włosów. Zatem nie stosujmy w nadmiarze lokówki suszarki, czy prostownicy,bowiem ciepło uzyskiwane z tych urządzeń nieco uszkadza strukturę włosów. Można z nich korzystać jedynie włączając funkcję chłodnego nawiewu.

Jeśli zależy nam na zdrowej i bujnej czuprynie, to warto niezbyt często korzystać z zabiegów typu ? farbowanie czy trwała ondulacja.

Co więcej na włosy źle wpływa wszelkiego rodzaju uciskanie, bowiem takie sytuacje przyczyniają się do mechanicznego osłabienia włosa, które niejednokrotnie kończy się łysieniem.

-- Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Gdy włosy chorują

Autorem artykułu jest Pr-zone


Uwaga! Weź sobie do serca, to co teraz czytasz - włosy mogą chorować! Jeśli do tej pory pojęcie zdrowia lub choroby przypisywałeś wyłącznie do ciała, to czym prędzej zmień obszar tej definicji. Włosy i skóra głowy mają własne problemy zdrowotne.
Stań przed lustrem i spójrz na swoje włosy, tak jakby zrobił to lekarz. Odpowiadając na kilka pytań, oceń kondycję i stan swoich włosów.

1. Czy moje włosy nie są nadmiernie

wypadające?

Włosy rosną, umierają i wypadają. Ten naturalny cykl życia włosów trwa średnio 4 lata. Codzienna obecność włosów na Twoim grzebieniu czy szczotce nie powinna dziwić. Dziennie wypada ok. 50 do 100 włosów. Gdy włosów wypada jednak więcej niż przeciętnie to już problem, którego nie możesz zbagatelizować. Włosy mogą nadmiernie wypadać m.in.: w czasie ciąży, karmienia piersią, okresie okołomenopauzalnym, w odpowiedzi na stres, depresję, przy niedoborach witamin i minerałów w diecie, odchudzaniu, nadmiernym zmęczeniu, w przebiegu łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Przy nadmiernym wypadaniu włosów odstaw na bok zwykły szampon z drogerii i zacznij stosować dermokosmetyki z apteki. Zwykłe, codziennie stosowane szampony ze względu na częstą obecność składników drażniących (np. parabenów, SLS) mogą drażnić skórę głowy i nawet zwiększać wypadanie włosów. Szampony z tzw. serii medycznych z apteki (tzw. dermokosmetyki) przeznaczone są specjalnie do wypadających włosów. Dermokosmetyki będą nie tylko je myć, ale i odżywią, ograniczą wypadanie i będą stymulować włosy do odrastania. Jeśli nie wiesz, o co pytać, to tak działa m.in. dermo-stymulujący szampon na odrastanie włosów z serii BiovaxMed. Dopełnieniem kuracji powinno być odpowiednie skoncentrowane serum lub odżywka do wypadających włosów.

Nie zapomnij także zadbać o włosy od wewnątrz. Włosy potrzebują witamin i minerałów. Nie wahaj się sięgnąć po odpowiedni suplement diety. Jeżeli nie jesteś fanką gotowych preparatów wzbogać swoją dietę w produkty pełnoziarniste, nasiona, orzechy, nabiał i różne warzywa.

Stres przyśpiesza wypadanie włosów. Chwila relaksu w wannie pełnej pachnącej piany, książka/magazyn w wygodnym fotelu, a może spokojna nastrojowa muzyka, której posłuchamy w łóżku? Cokolwiek Cię relaksuje i nie musisz się z tym śpieszyć jest dobre dla naszych włosów.

2. Jakie włosy są w dotyku?

Suche, tłuste, a może normalne

Jeżeli włosy w dotyku są przyjemne, a po myciu przez ponad dobę pozostają świeże to znaczy, że są to tzw. włosy normalne. Szczęśliwym posiadaczkom włosów normalnych należy pogratulować i życzyć podtrzymania takiej kondycji włosów.

Włosy suche dają się poczuć w dotyku jako szorstkie, przypominające wysuszone siano. Suche włosy to efekt nadmiernej ekspozycji na słońce (Tak! Dobrze myślisz - opalanie włosom nie służy.), częstego korzystania z suszarki, prostownicy czy lokówki. W strukturze włosów obecna jest woda, która pod wpływem działania wysokiej temperatury potrafi zagotować się i odparować. Wysuszenie włosów może być efektem problemu skóry głowy, gdy nie wytwarza ona na tyle sebum, by natłuścić włosy. Suche włosy są: podatne na uszkodzenia, połamane, matowe, w złej kondycji i źle się prezentują, dlatego jest im potrzebna odpowiednia pomoc.

Suche włosy wymagają nawilżenia. Do mycia używajmy szamponów nawilżających i regenerujących, np. z jedwabiem (m.in. obecny w serii do włosów Ce-Ce MED dostępna tylko w aptekach). Włosom suchym pomoże częste nakładanie maseczek do włosów suchych (2 razy na tydzień). Maseczki, ze względu na czas pozostawania na włosach, faktycznie mają szansę na przywrócenie nawilżenia włosom. Po nałożeniu maseczki, należy owinąć włosy ręcznikiem i nakryć czepkiem (na ok. 30 minut). Dzięki temu wytwarza się nieco wyższa temperatura i składniki aktywne lepiej penetrują do włosów i skóry głowy.

Niektóre osoby zalecają na suche włosy nakładać maseczkę domowej roboty z żółtek jajek. Aby ta maseczka działała, należy połączyć żółtko z łyżką oliwy (czasem dodaje się jeszcze cytrynę). Tak przyrządzoną maseczkę nakładamy na włosy na ok. pół godziny i pozostawiamy pod czepkiem. Wypróbowane naprawdę działa!

Tłuste włosy prezentują się nieświeżo. W dotyku są nieprzyjemnie tłuste. O przetłuszczaniu się włosów mówimy, gdy w kilka godzin po umyciu tracą swą świeżość. Na przetłuszczanie się włosów zapracowujemy sobie nierzadko sami zbyt często (codziennie), myjąc głowę. Zmywanie szamponami warstwy sebum ze skóry głowy i włosów, powoduje jego nadprodukcje i dlatego włosy zaczynają się przetłuszczać. Jeżeli lubisz codziennie odświeżać włosy, wystarczy, że zwilżysz je w letniej wodzie, ewentualnie umyjesz delikatnym szamponem przeznaczonym do codziennego stosowania. Przy przetłuszczaniu się włosów konieczne jest przywrócenie normalnej pracy gruczołów łojowych. Warto stosować płukanki do włosów z ziół: łopianu, pokrzywy czy rumianku.

3. Czy z głowy nie sypie się przypadkiem łupież?

Białe drobinki sypiące się z głowy, widoczne na ubraniach, szczególnie tych ciemnych to łupież. Łupież to schorzenie owłosionej skóry głowy. Poza niekorzystną estetyką, skóra głowy dotkniętej łupieżem swędzi, niezależnie czy jest to tzw. łupież suchy czy tłusty. To już poważna sprawa, domowe sposoby mogą tu nie wystarczyć.

Skuteczne w leczeniu łupieżu są preparaty ze składnikami o działaniu przeciwgrzybiczym, np. z cyklopiroksem (obecny, w niektórych przeciwłupieżowych szamponach). Cyklopiroks zapobiega nawrotom choroby, a dodatkowo jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez skórę głowy. Co jednak z pielęgnacją włosów w okresie leczenia? Okazuje się, że można połączyć jedno i drugie: odpowiednio pielęgnować i leczyć. Z pomocą przychodzą kosmetyki apteczne. Preparaty zaliczane do tzw. dermokosmetyków działają wielokierunkowo: zwalczają łupież, regenerują skórę głowy oraz odżywiają włosy. Połączenie działania leczniczego z pielęgnacją kosmetyczną nie tylko likwiduje problem, ale i zapobiega nawrotom i przywraca zdrowy, piękny wygląd włosów. Dermokosmetyk przeznaczony do włosów z łupieżem to m.in. BiovaxMed Łupież.

Domowych sposobów radzenia sobie z łupieżem, jak np. nacieranie głowy czosnkiem, cytryną, czy octem lepiej unikać. Prawdopodobieństwo wyleczenia łupieżu i zapobiegnięcie nawrotom jest znikome, natomiast podrażnienie skóry głowy - pewne. Nie szkodźmy swoim włosom.

4. Jaka jest kondycja skóry głowy? Czy nie jest to

wrażliwa skóra głowy

Policz, ile kosmetyków do tej pory stosowałaś. Różne rodzaje, marki, serie Na pewno zbierze się tego nie mało. Współczesny dobrobyt na drogeryjnych półkach, to niestety przyczyna tzw. zespołu nietolerancji kosmetyków. Inaczej mówiąc pewne kosmetyki mogą wchodzić w interakcje chemiczne z innymi kosmetykami, co powoduje różnego rodzaju podrażnienia. Potocznie nazywamy to terminem skóra wrażliwa.

Wrażliwości skóry (mimo, że mają podobne objawy) nie należy mylić z alergią, która jest chorobą o podłożu genetycznym. Skóra na skutek działania toksyn środowiskowych czy stosowania nieodpowiednich preparatów o składnikach działających agresywnie (najczęściej podrażniają skórę: glikol propylenowy, glikol butylenowy, hydroksykwasy, mocznik, alkohol etylowy) i niszczących barierę naskórkową, może się uwrażliwić, nawet wtedy, gdy nie mamy skłonności do alergii. Skóra alergiczna ze swej natury jest bardziej wrażliwa.

Jeżeli często odczuwasz: świąd, kłucie, pieczenie, ściągnięcie, ból skóry, nawet bez widocznych zmian na skórze (wysypki czy zaczerwienienia, choć i te mogą wystąpić) prawdopodobnie masz wrażliwą skórę i powinieneś ostrożnie wybierać odpowiednie dla siebie kosmetyki pielęgnacyjne. Przykład kosmetyku dla wrażliwej skóry to Oilatum Soft Emulsja dodana do kąpieli pozwala na prawdziwie medyczną kurację dla całego ciała. Nawilża ściągniętą i suchą skórę. Jest delikatna i może być stosowana nawet u niemowląt.

Również skóra głowy może być wrażliwa szczególnie w momencie, gdy kończymy kuracje specjalistyczne do włosów (np. przeciw łupieżowi), albo jesteśmy po farbowaniu. Aby załagodzić stan podrażnionej skóry głowy, stosujmy kosmetyki pielęgnacyjne. Można sięgnąć po dermoemulsję 2w1 do mycia ciała i włosów BiovaxMed Skóra wrażliwa. Byłoby to uzupełnienie kuracji na wypadanie włosów. Ten dostępny tylko w aptekach preparat można także stosować oddzielnie. Zawiera on składniki dobrane tak, by faktycznie przynieść wrażliwej skórze ukojenie (D-Pantenol, Alantoina, kompozycja olejków z pszenicy, migdałów i jojoby), regenerację (olejek z nagietka, olejek z migdałów), nawilżenie (glicyna). Tego typu preparaty przywracają skórze naturalną gładkość i miękkość.

Jeśli ceniłaś stan Twoich włosów pozostaje Ci teraz zacząć działać.

Pamiętaj: to Ty najlepiej znasz swoje włosy. Jako ich opiekun dbaj o to, by były w dobrej kondycji. Reaguj na niepokojące objawy (takie jak nadmierne wypadanie, suchość lub przetłuszczanie), lecz choroby (np. łupież) nie bagatelizuj, a włosy na co dzień właściwie pielęgnuj.

Najlepszym lekarzem Twoich włosów jesteś Ty sama.


Agencja PR-ZONE
www.pr-zone.pl
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Wypadanie włosów u kobiet - jak temu zapobiec

Autorem artykułu jest Iza S.


Wiele pań, szczególnie porą zimową, narzeka na wzmożone wypadanie włosów. Utrata owłosienia jest czymś, z czym nie można się pogodzić. Bo jak tu wyjść do pracy, czy na zakupy, gdy na głowie mamy łyse placki? Przerzedzanie włosów nie jest zatem zbyt komfortowe. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet - jak temu przeciwdziałać?
Wiele pań będzie się zastanawiało. Warto na samym początku zaznaczyć, iż metod jest wiele. Warto jednakże korzystać z tych, które spowodują niemal natychmiastową poprawę stanu czupryny. Sięgajmy zatem po odpowiednie środki, by dzięki nim szybko pozbyć się problemu.

Wypadanie włosów u kobiet przyczyny

Wiadomo mając do czynienia z nadmiernym wypadanie u kobiet, najpierw powinno się dokładnie określić, dlaczego tak jest. Wówczas znając powód można zastosować działania profilaktyczne, które pozwolą zapobiec wypadaniu włosów. Dzięki poznaniu przyczyny straty włosów można będzie naprawdę skutecznie wyeliminować ten małokomfortowy problem.

Warto zaznaczyć, iż ważnym powodem, dla którego kobiety tracą nadmierne ilości włosów jest fakt, iż nieodpowiednio podchodzimy do pielęgnacji swej czupryny. Bardzo często jest tak, że nadużywamy wszelkich kosmetyków stylizujących. Niestety takie preparaty do układania czupryny przyczyniają się do osłabienia cebulki, a to jest powodem późniejszego wypadania. Co więcej nadużywanie suszarek i prostownic niekorzystnie wpływa na włosy. Warto też zaznaczyć, iż stosowanie nieodpowiednich i szamponów do włosów, i odżywek może wpłynąć na zły stan czupryny. To z kolei może przyczyniać się do wystąpienia łupieżu i przetłuszczania ( a to w następstwie prowadzi do wypadania owłosienia z głowy).

Kolejnym czynnikiem, który powoduje wypadanie włosów u kobiet jest nieodpowiedni sposób odżywiania, a szczególnie barki właściwych witamin i minerałów w codziennej diecie. A taki stan jest najczęściej obserwowany przy prowadzeniu zbyt drastycznego odchudzania. Braki podstawowych składników odżywczych odbijają się bardzo niekorzystnie na stanie czupryny, ale też i na całym organizmie. Bardzo często kobiety na drastycznej kuracji odchudzającej tracą szybko włosy, co w efekcie przyczynia się do niemal całkowitego łysienia.

Innym powodem, dla którego panie tracą włosy w nadmiarze jest okres zaburzeń hormonalnych, który dopiero w kilka miesięcy po porodzie normalizuje się. Bardzo często po urodzeniu dziecka wypadanie włosów wzmaga się. Ale nie ma się w tym przypadku na zapas martwić, bowiem ten typ łysienia samoistnie zanika.

Występuje jeszcze jeden czynnik przyczyniający się do straty włosów u kobiet. Są to sytuacje stresowe, które zbyt długo trwają. Warto zaznaczyć, iż stres (ten nasilony) bardzo często przyczynia się do powstania łysienia plackowatego.

Sposoby na zapobieżenie wypadaniu włosów

Jeżeli bardzo zależy nam na tym, by zapobiec wypadaniu włosów, to koniecznością jest zastosowanie kilku podstawowych zasad. Najpierw powinniśmy określić przyczyny nadmiernej straty włosów. Potem dopiero można zdecydować się na pewne kroki, które uchronią nas przed wypadaniem włosów.

Na samym początku warto przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Bowiem w nim może tkwić największy problem z kondycją naszej czupryny. Bardzo istotne jest, by w codziennym menu znajdowały się odpowiednie ilości witamin i minerałów potrzebnych do trzymania właściwego zdrowia czupryny. Warto zadbać o to, by codzienne pożywienie dostarczało keratyny - białka stanowiącego element budulcowy włosów. Co więcej trzeba dostarczać witamin - A, witaminy E i cennych witamin z grupy B. Dzięki nim włosy dobrze odżywione i są w dobrej kondycji. Oprócz tego warto dietę uzupełnić w minerały, jak: selen, siarka i cynk. Dzięki nim jest możliwa aktywizacja komórek włosowych.

Warto też by zapobiec łysieniu stosować pewnego rodzaju suplementy diety, bogate w witaminy i minerały.

Niemałe znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja czupryny. Chodzi głównie o to, by swej czupryny nie narażać na niszczące działanie zewnętrznych czynników. Uważajmy zatem na mroźne powietrze, czy słońce, a ponadto na zabiegi fryzjerskie. Co więcej powinno się stosować właściwe kosmetyki do pielęgnacji swej czupryny.

By skutecznie zapobiec wypadaniu włosów warto również zastosować odżywki i maseczki. Można je samemu przygotować w domu, albo je kupić w sklepie. Warto jednak najpierw wykorzystać domowe sposoby na łysienie. Polecanym sposobem jest olej rycynowy, bądź ziołowe płukanki (z pokrzywy, łopianu, czy skrzypu polnego).

Kilka słów podsumowania

Mając do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów warto podjąć wszelkie działania, które spowodują ponowny wzrost włosów. Warto te działania wykonywać systematycznie, by walka z łysieniem była skuteczniejsza. Warto nakładać odżywcze maski, czy stosować płukanki. Warto też dbać o codzienny jadłospis i eliminować wszystkie czynniki sprzyjające nadmiernej stracie włosów. Wówczas będziemy mogli się cieszyć dobrą kondycją swej czupryny. Z pewnością problem jakim jest łysienie nie będzie nas już dotyczył.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.