Dieta na porost włosów

"W zdrowym ciele zdrowy duch" - to popularne powiedzenie można z powodzeniem sparafrazować na przykład tak "na zdrowym ciele zdrowe włosy" - brzmi trochę mniej melodyjnie, ale jest prawdą. To, co jemy i jak jemy ma ogromny wpływ na porost włosów, a zmieniając dietę proces ten możemy spowolnić bądź przyspieszyć.

Nasze włosy, te które widzimy na głowie, czy te porastające inne części ciała są tkankami martwymi. To prawda, ale u ich źródła tj. u samej nasady odbywają się procesy życiowe.

Nasz organizm wytwarza włosy z dostarczonych mu składników, jeśli w procesie produkcji zabraknie któregoś z niezbędnych elementów porost włosów zostaje zahamowany, a w skrajnych przypadkach włosy zaczynają wypadać.

Przy prawidłowej diecie i prawidłowym bilansowaniu pokarmów włosy rosną we własnym tempie, a czy porost włosów można przyspieszyć?

W przyjaznych warunkach na pewno tak. Oto, co trzeba mieć na uwadze:

Witaminy B-kompleks na porost włosów

Ich niedobór jest naszym cywilizacyjnym przekleństwem. Teoretycznie mamy dostęp do ogromnej ilości przeróżnych pokarmów, ale czy pokarmy te są zdrowe? Zdecydowanie nie, bo w procesie obróbki pozbawia się je najcenniejszych składników, w tym również tych wpływających na porost włosów.

Medycyna już dawno wykazała, że witaminy B-kompleks są niezbędne dla zapewnienia naszym włosom optymalnych warunków wzrostu. Witaminy te znajdziemy w ziarnach zbóż, w zielonych warzywach (najwięcej w liściastych), w orzechach, rybach i w niektórych mięsach. Nie łudźmy się jednak, że zjadając hamburgera (kotlet z bułką) dostarczymy sobie odpowiednią ich ilość. W procesach obróbki wodnej i cieplnej witaminy te są najczęściej wypłukiwane, a my zjadamy niepełnowartościowe pokarmy.

Lepiej sięgnąć po otręby, ziarna, kiełki zbóż - dieta początkowo może się wydać niesmaczna, ale z czasem ją polubimy i zaakceptujemy.

Pamiętajmy: witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i kondycji włosów.

Używki

Używki, wśród których należy wymienić również przetworzony cukier (którego używamy w nadmiarze) są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i naszych włosów. Spożywając je zatruwamy organizm, który więcej sił angażuje do walki z toksynami. W walce tej wykorzystuje środki, które normalnie mogłyby zasilić mechanizmy odpowiadające za porost włosów. Innymi słowy używki szkodzą włosom w dwójnasób: zanieczyszczając i pozbawiając je składników odżywczych.

Przyspieszony porost włosów osiągniemy więc przede wszystkim rezygnując z używek. Przy okazji zapobiegniemy też ich wypadaniu, nawet jeśli łysienie jest uwarunkowane genetycznie. Jak wynika z badań klinicznych używki znacznie obciążają gruczoły nadnercza, co w efekcie prowadzi do nadprodukcji androgenów (i łysienia androgenowego).

Cholesterol

Obecny w zjadanych przez nas tłustych mięsach i serach wpływa nie tyle destrukcyjnie na same włosy ile przyczynia się do podniesienia poziomu androgenów i DHT odpowiedzialnego za łysienie u mężczyzn i kobiet. Redukcja cholesterolu tj. zastąpienie tłustych produktów mięsnych mięsami zdrowymi (najlepiej rybami, które jak pamiętamy zawierają witaminy z grupy B) hamuje wypadanie, a w efekcie przyspiesza też porost włosów.

Błonnik na porost włosów

Od dłuższego już czasu (de facto od całych dziesięcio- jeśli nie stuleci) zjadamy zbyt mało błonnika. Błonnik jest specyficznym filtrem i "odkurzaczem" organizmu. Skraca czas zalegania niestrawionych resztek pokarmów w naszym przewodzie pokarmowym. Oczyszcza w ten sposób organizm z toksyn czy też raczej zapobiega ich gromadzeniu się. Jeśli jemy błonnik toksyny nie zatruwają mieszków włosowych i nie szkodzą włosom. Pośrednio błonnik stymuluje porost włosów i to bardzo pozytywnie!

Białka

Białka są podstawowym budulcem naszego organizmu, z jednego z nich (keratyny) zbudowane są również włosy. Spożywanie białek jest więc jak najbardziej wskazane, ale zarówno ich nadmiar jak i niedobór może włosom zaszkodzić. Jeśli nie dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów (o co łatwo w przypadku drastycznych diet) włosy zaczną wypadać, bo de facto przestaną rosnąć w wyniku braku budulca. Niedożywione mieszki włosowe przechodzą w stan spoczynku, żeby nadmiernie nie eksploatować organizmu, który cierpi na niedobór białek.

Nadmiar białek działa podobnie - zaburza gospodarkę minerałami. Niepotrzebne białka trzeba jakoś przetworzyć, do tego wymagane są odpowiednie substancje, w efekcie może pojawić się ich niedobór.

Porost włosów - o czym jeszcze należy pamiętać?

Na porost włosów źle wpływa nadmiar soli w organizmie, nie mniej szkodliwe są niedobory wody. Konieczne jest też dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy (witamin A,C,E) i minerałów takich jak cynk, magnez czy żelazo. Dla przyswojenia niektórych witamin potrzebujemy tłuszczy. I tak dalej... przykłady można by mnożyć.

Na koniec powtórzę to, co napisałam na wstępie: porost włosów, ich zdrowie, kondycja i większość zaburzeń ich wzrostu zależy od naszej diety, stylu życia i sprawności naszego organizmu.

-- Stopka

Porost włosów

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Włosy zimą

Zima to nie najlepszy czas dla włosów, a zwłaszcza dla damskich fryzur. Przed wyjściem do pracy czy szkoły starsze i młode damy zwykle poświęcają trochę czasu na ułożenie fryzury. A na dworze hula wiatr, sypie śnieg, szczypie mróz. I co tu robić?

Największe desperatki za nic mając warunki pogodowe wyruszają z domu bez czapki, bo nie chcą niszczyć fryzury. Nie wiedzą, że niskie temperatury bardziej szkodzą włosom niż ciepła czapka. Inne zakładają nakrycia głowy, by po ich zdjęciu narzekać na opadnięte i przyklepane włosy. Jednak można utrzymać ładną fryzurę i jednocześnie nie marznąć.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na włosy pod zimową czapką?

Zwłaszcza młode dziewczyny paradują po mrozie z czerwonymi nosami i sinymi z zimna policzkami, bo nie chcą zakładać zimowych czap. Na szczęście z każdym rokiem jest ich coraz mniej. W sklepach mamy duży wybór różnorodnych czap i czapek. Przy ich wyborze przede wszystkim należy kierować się materiałem, z jakiego została wykonana. Wybieramy nakrycie wykonane z bawełny lub wełny, unikamy sztucznych włókien. Naturalne włóczki przepuszczają powietrze, włosy mniej się przetłuszczają i nie elektryzują, co zdarza się po zdjęciu czapki ze sztucznego włókna. Pamiętajmy też o odpowiednim rozmiarze. Zbyt ciasna czapka powoduje niewystarczające ukrwienie skóry głowy, co po dłuższym czasie doprowadza do osłabienia i wypadania włosów.

Na oklapniętą pod czapka fryzurę jest sposób. Należy używać specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów w porze zimowej.

Pod czapką drożdże odpowiedzialne za pojawianie się łupieżu mają lepsze warunki do rozmnażania, toteż częściej zimą mamy problem z łupieżem. Ale z nim upora się z łatwością szampon przeciwgrzybiczy. Tak więc z powodu ewentualnego łupieżu nie należy rezygnować z czapki. To mróz jest największym wrogiem zdrowych włosów. Może spowodować zniszczenie mieszków włosowych, które nie będą mogły wytwarzać nowych włosów, co doprowadzi do łysienia.

Włosy a centralne ogrzewanie

Zbyt wysoka temperatura nie służy włosom ani w lecie, kiedy to powinniśmy chronić czuprynę przed słońcem, ani zimą przy kaloryferach. Dochodzi wówczas do przesuszenia włosów, a w konsekwencji do ich łamania i rozdwajania końcówek. To nie oznacza, że mamy wyłączać ogrzewanie. Musimy tylko wiedzieć, że zimową porą bardziej niż kiedykolwiek należy dbać o włosy. Odżywki i balsamy nawilżające i regenerujące są wówczas niezbędne.

Mycie głowy zimą

Włosy przez cały rok myjemy z taką samą częstotliwością, by zawsze wyglądały na świeże, zdrowe i zadbane. Ujemne temperatury nie zwalniają nikogo z dbałości o swój wygląd. Należy tylko nie wychodzić na dwór bezpośrednio po umyciu i wysuszeniu włosów suszarką. Zbyt duże różnice temperatur (ciepła woda i ciepły strumień powietrza suszarki, a zaraz potem ujemna temperatura na dworze) powodują osłabienie włosów.

Dieta zimą

Najlepszym sposobem na wzmocnienie włosów jest zdrowa dieta, dostarczająca włosom niezbędnych witamin, głównie A, C, E i mikroelementów : selenu, siarki, cynku, żelaza i krzemu. Wartościowe składniki znajdziemy w czerwonym mięsie, podrobach, ciemnozielonych, czerwonych i pomarańczowych warzywach, roślinach strączkowych, ciemnym pieczywie, mleku i serach, w ziarnach i otrębach. Taka dieta pozwoli na zachowanie całego organizmu w dobrej kondycji, co pozwoli zapobiec zimowym przeziębieniom. Zdrowy organizm to zdrowe włosy.

-- Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.